Fiskeri under Arendalsuken
Tirsdag 16 august blir det flere innlegg og debatter om fiskerinæringen under Arendalsuken. Det vil bli live strømming av arrangementet
En formell advarsel for ett år tilbake var ikke nok. Etter at EU-kommisjonen nå har hatt møte er det enighet om at kampen mot ulovlig fiske skal intensiveres.
Kommisjonen identifiserer nå land som Belize , Kambodsja og Guinea som ikke- samarbeidende tredjeland .
Til tross for Kommisjonens tette arbeider med disse landenes myndigheter for å sikre en god fiskeriforvaltning og effektive kontrolltiltak, har disse tre landene fortsatt ikke tatt nødvendige grep for å endre de strukturelle problemer og viser ikke ekte engasjement for å takle problemet med ulovlig fiske, heter det i en pressemelding fra EU-kommisjonen.
I forslaget fra Kommisjonen settes det nå i verk
handelstiltak mot de tre landene for å takle de kommersielle
fordeler som stammer fra disse ulovlige aktivitetene .
Fiskeprodukter fanget av fartøy fra Belize ,
Kambodsja og Guinea vil bli utestengt fra importert
til EU .
Land som Fiji , Panama , Sri Lanka , Togo og Vanuatu
har også mottatt formelle advarsler tidligere, men har alle gjort
troverdig fremgang i nært samarbeid med Kommisjonen .
Ny lovgivning og forbedret sine overvåking, kontroll-og
inspeksjonssystemer er noen av resultatene disse landene kan vise
til.
Denne uken har også EU-kommisjonen formelt sendt
ut advarsler til Korea , Ghana og Curaçao.
Dette er land Kommisjonen mener ikke klarer å holde tritt med
internasjonale forpliktelser til å bekjempe ulovlig fiske
.
Fiskeri-kommissær Maria Damanaki sier i
en pressemelding at disse beslutningene vise Kommisjonens faste
forpliktelse til å håndtere ulovlig fiske.
- Vi fortsetter å legge press på de landene ogvil jobbe sammen med disse
landene for å intensivere vårt samarbeid og løse problemene, sier
Damanaki.
Aktiviteten tar seg opp.
Eros og Vendla avslutter prets makrelltok i Tromsø 5 august
Rundskriv 18/22 fra Sildelaget informerer nærmere om regelverk ved tilleggsinnmeldinger i pelagisk fiske
En fersk undersøkelse fra Sjømatrådet viser at 35 prosent av barn og unge spiser fisk sjeldnere enn én gang i uken.
De siste to årene har norske fiskere ikke hatt fri tilgang til å fiske nordsjøsild i britisk sone. Dette har ført til en tidligere start på fangstsesongen med mye små sild av lavere kvalitet. Med en stor makrellkvote og manglende tilgang til å fiske i britisk sone, startet også årets makrellfiske tidlig.
Etter et rekordsterkt første halvår, følger juli som den beste juli-måneden for norsk sjømateksport. Norge eksporterte sjømat for 11,6 milliarder kroner i juli.