Fiskeri under Arendalsuken
Tirsdag 16 august blir det flere innlegg og debatter om fiskerinæringen under Arendalsuken. Det vil bli live strømming av arrangementet
- Dette er eit høgt prioritert område for regjeringa, og eg er glad for at utvalet som skal gå gjennom rammevilkåra til sjømatindustrien er godt i gang med arbeidet, seier fiskeriminister Elisabeth Aspaker.
- Eg har poengtert at utvalet står fritt i arbeidet sitt til å
sjå heile verdikjeda under eitt. Vi kan ikkje isolere
sjømatindustrien og sjå bort frå problemstillingar som er aktuelle
og relevant i ledda før eller etter. Dette er eit svært kompetent
utval, og eg ser fram til å ta i mot utvalet sine tilrådingar til
det dei meiner er framtidsretta løysingar på utfordringane som
finst i dei ulike deler av næringa, seier fiskeriminister
Aspaker.
Utvalet som skal vurdere rammevilkåra til sjømatindustrien hadde
møte i Oslo i dag. Fiskeriminister Elisabeth Aspaker og medlemmene
i utvalet gjekk gjennom mandatet og drøfta viktige sider ved
utvalet sitt arbeid.
- I regjeringserklæringa legg vi vekt på at lønnsemda i alle deler
av næringa er ein viktig føresetnad for å sikre trygge
arbeidsplassar. Eg er svært opptatt av å få til ein nasjonal
debatt, dette er nødvendig for å få fram kva næringa betyr og kan
bidra med i eit framtidig perspektiv, seier fiskeriminister
Aspaker, som meiner utvalet har fått norsk sjømatnærings viktigaste
oppdrag.
Sjømatindustriutvalet skal levere arbeidet sitt innan
utgangen av 2014.
Aktiviteten tar seg opp.
Eros og Vendla avslutter prets makrelltok i Tromsø 5 august
Rundskriv 18/22 fra Sildelaget informerer nærmere om regelverk ved tilleggsinnmeldinger i pelagisk fiske
En fersk undersøkelse fra Sjømatrådet viser at 35 prosent av barn og unge spiser fisk sjeldnere enn én gang i uken.
De siste to årene har norske fiskere ikke hatt fri tilgang til å fiske nordsjøsild i britisk sone. Dette har ført til en tidligere start på fangstsesongen med mye små sild av lavere kvalitet. Med en stor makrellkvote og manglende tilgang til å fiske i britisk sone, startet også årets makrellfiske tidlig.
Etter et rekordsterkt første halvår, følger juli som den beste juli-måneden for norsk sjømateksport. Norge eksporterte sjømat for 11,6 milliarder kroner i juli.