1000 tonn makrell på vei til lands
Seks fartøy meldte i går og idag tidlig inn like over 1000 makrell fra rute 3405 på grensen til Smutthavet
Kystvakten på Island er nå godt i gang med arbeidet for å skremme silda i Kolgrafarfjörður ut i havet. Bruk av eksplosiver ser ut til å ha fungert, slik at operasjonen med å skremme silda vil fortsette.
Kystvakten startet eksplosjonene på torsdag ettermiddag. Tre
mindre båter går sakte rundt silda i fjorden og skal lede den
ut til havet.
Eggert Magnússon, operasjonsleder fortalte Vísir.is at silda var
på farten.
- Ting skjer sakte, men vi trenger å eksperimentere med dette
litt, sier han til avisen.
Kystvakten bruker såkalte "Thunderflashes" for å skremme silda.
Det er små eksplosiver som gir en høy lyd og vibrasjoner under
vann. Disse brukes også blant annet til å varsle dykkere.
Arbeidet ble stoppet etter mørkets frambrudd på torsdag, men
vil fortsette fredag dersom en vurdering viser seg at de er en
suksess.
Ifølge Islands Marine Research Institute estimat, er rundt 70.000
tonn sild fanget i bukten.
Kilde: Reykajvìk Grapevine
En fersk undersøkelse fra Sjømatrådet viser at 35 prosent av barn og unge spiser fisk sjeldnere enn én gang i uken.
De siste to årene har norske fiskere ikke hatt fri tilgang til å fiske nordsjøsild i britisk sone. Dette har ført til en tidligere start på fangstsesongen med mye små sild av lavere kvalitet. Med en stor makrellkvote og manglende tilgang til å fiske i britisk sone, startet også årets makrellfiske tidlig.
Etter et rekordsterkt første halvår, følger juli som den beste juli-måneden for norsk sjømateksport. Norge eksporterte sjømat for 11,6 milliarder kroner i juli.
Kveldsauksjoner på konsum går til høsttid fra og med onsdag 03.08.
Fra 1. august 2022 gjelder følgende minstepriser for NVG-sild til konsum
I løpet av høsten 2022 skal det holdes valg til nytt årsmøtet i Sildelaget, for å delta må du være registert i medlemsregsiteret til Sildelaget