Håp om mer tobis i 2017

Publisert: av Roar Bjånesøy

Skrapetoktet som Danmark har gjennomført i slutten på 2016 gir fiskerne et håp om at det er mer tobis i år og de håper da på en større kvote når anbefalingen kommer i slutten av februar 

Dette skriver fiskeritidende.dk.

-Skrapetoktet i Nordsjøen har vist at det er mye mer tobis i år. På den bakgrunn håper vi på en langt større kvote enn i fjor hvor fiskeriet var helt på bunnivå, sier formannen i Thyborøn Havn Fiskeriforening, Kurt Madsen til TV Midt og Vest.

Det er skrapetoktene som blir gjennomført i slutten av 2016 som gir grunnlag  for den biologiske anbefalingen som da blir offentliggjort i slutten av februar. Så går tallene gjennom ICES systemet før en kvote er klar for fiskerne til å begynne å fiske på rundt 1. april.

Madsen håper at tobis fiskeriene på lengre sikt kan forvaltes på en slik måte at det gir mer forutsigbarhet i kvotefastsettelsene som igjen fører til bedre stabilitet for fiskerne og kjøperne, skriver fiskeritidende.dk

Les hele saken her.

les hva Fiskerforum.dk skriver om saken her. 


Siste nytt