Norge og EU er enige om bilaterale fiskeriavtaler for 2024
Avtalene er for Nordsjøen, Skagerrak og i tillegg til naboskapsavtalen om svenske fartøys fiske i norsk sone.
Norges Sildesalgslag søker inntil to fartøyer til prøvefiske i uke 33
Norges Sildesalgslag søker inntil to fartøyer til prøvefiske i uke 33 (14.08.17-20.08.17). Prøvefisket forutsetter å dekke Hardanger/Sunnhordland og Sognefjorden. Totalt vil det bli gitt adgang til å nytte inntil 10 døgn (5+5) i de to fjordene inkludert ett døgn til hvert fartøy til klargjøring/nedrigging.
Interesserte brislingbruk bes melde seg til Norges Sildesalgslag innen onsdag 2. august.
Fiskeridirektoratet fastsatte fredag 07.07.17 reguleringen for kystbrislingfiske i 2017. Det fremgår av denne at det vil være adgang til å fiske inntil 500 tonn i Hardanger/Sunnhordland og inntil 200 tonn i Sognefjorden. I Nordfjord vil det ikke bli åpnet for fiske i 2017. Det er første gang at myndighetene fastsetter kvantumsbegrensninger i dette fiskeriet. Tidligere år har uttaket i stor grad vært begrenset av fiskens størrelse og fettinnhold, kvantumsbehov og deltagelse. I tillegg har minstemål og lovlig andel fisk under minstemål bidratt til å regulere uttaket.
Norges Sildesalgslag legger til grunn at kvotebegrensningene som nå er satt kan bli gjort til gjenstand for endring med bakgrunn i oppstarten av fisket og med bakgrunn i informasjon om bestandene i tilknytning til fisket.
Bergen, 07.07.2017
NORGES SILDESALGSLAG»
To av tre prøver blir levert til Havforskningsinstituttet.
Hvorfor er det så lite sild i fjordene på Møre? Og er silda i sunnmørsfjordene lokale varianter?
10.januar arrangeres Pelagisk Arena på Scandic Parken hotel i Ålesund.
Siden 2020 har antall jenter som søker blå linjer økt med over 50%, fra 185 til 290.
Fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth vil presentere «kvotemelding 2.0» i Tromsø 12.januar.
I 2023 kommer verdien til å ende på over 170 milliarder kroner, noe vi i stor grad kan takke den svake norske kronen for, sier administrerende direktør i Norges sjømatråd, Christian Chramer.