Silderogn som ny milliardbutikk?

Publisert: av Camilla Klævold

Silda har vist seg å være en vidunderkur mot psoriasis, men kan den bli ny milliardbutikk?

Vi har tidligere skrevet om firmaet Artic Nutrition i Ørsta som har utviklet en psoriasiskur ved bruk av silderognekstrakt i kapsler og nå har også NRK fått nyss om vidunderkuren.

I samarbeid med Haukeland Universitetssjukehus har selskapet fått utført en studie på hvor godt kapslene virker, og resultatet var overraskende positivt. Mange av pasientene opplevde forbedring etter bare noen uker.

Den norske studien er dessverre for liten i omfang til at kapslene med silderognolje kan bli godkjent som legemiddel, og fungerer per dags dato bare som kosttilskudd. Selskapet er derfor i gang med en stor europeisk studie med 400-500 pasienter.

Målet er at silderognoljen kan bli godkjent som medisin mot psoriasis på verdensbasis og bli en ny milliardindustri. Så da satser vi på at all den gode silderognen som er på vei til Mørekysten kommer til god nytte.

Les hele saken her:

Se reportasjen fra NRK Distriktsnyheter for mer utfyllende informajon her:

Siste nytt