Ny leverandør av kredittforsikring
Sildelaget har skiftet leverandør for kredittforsikringen fra Atradius til Allianze Trade (tidligere Euler Hermes) fra 1. juni 2022
Arnøytind var første fartøy med fangst i 2019. 1. januar meldte båten inn 290 tonn NVG-sild fra Kvænangen
-Vi forventer at flere fartøy fra kystflåten kommer til der i området, sier salgsleder Kenneth Garvik. Og i løpet av dagen i dag så har to andre fartøy meldt inn 270 tonn totalt.
-Vi hører at tilgjengeligheten er god og størrelsen på silde er attraktiv for konsum, sier Garvik.
I romjulen var Endre Dyrøy på leting etter sild lenger ute i Norskehavet, men fant bare sprede forekomster. I følge Fiskeribladet lette Endre Dyrøy fra Røst og rett vest til Smutthavet og så krysset seg sørover til 69 graden uten å finne silda.
Med en større kvote NVG-sild for 2019 så regner Garvik med at flere fartøy snart vil ta turen opp i havet etter sild .
At silda er et sted vest i havet, tror også sildeforsker Aril Slotte i Havforskningsinstituttet, ifølge Fiskeribladet.
Slotte finner det merkelig at «Endre Dyrøy» ikke fant fangstbare forekomster der det tidligere ble fisket mye sild frem til første uken i desember.
Han viser også til at havforskningsfartøyet «G.O. Sars» var i samme område og gjorde akustiske målinger av sildestimer i desember, der de gjorde gode registreringer over et stort område.
- Det kan tenkes at silda har trukket mer i nordlig retning, sier han og viser til at den tidligere på 2000-tallet overvintret vest av Tromsøflaket og på eggakanten mot Barentshavet, sier han til Fiskeribladet
Tilførselen av kaldt, ferskt og næringsrikt vann fra vest er avgjørende for økosystemet i Norskehavet og de pelagiske artene
Rederiet Rogne AS har bestilt en ny 83,00 m kombineret snurper/trawler hos Karstensens Skibsværft A/S
For første gang har havforskerne gjort en systematisk kartlegging av alle faktorer som kan sette kysten under press. Det gir en oversikt over den totale belastningen kysten vår blir utsatt for.
Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran har i dag fastsatt en norsk makrellkvote på 278 222 tonn.
Havforskningsinstituttet er tildelt midler fra Forskningsrådet for å forske på hvilke effekter vindkraft fra Hywind Tampen har på pelagiske fiskerier
Rederiet Hargun Havfiske AS har bestilt en ny 83,00 m kombineret snurper/trawler hos Karstensens Skibsværft A/S