Ny leverandør av kredittforsikring
Sildelaget har skiftet leverandør for kredittforsikringen fra Atradius til Allianze Trade (tidligere Euler Hermes) fra 1. juni 2022
I 2017 eksporterte vi sjømat for rekordhøye 94,5 milliarder kroner, hvor mye tangerer vi rekorden med i 2018?
At det blir et rekordår er det ikke tvil om, spørsmålet er bare om vi tangerer 100 milliarder. Svaret kommer mandag 7. januar under Sjømatrådets årstallskonferanse - Sjømatnasjonen Norge i Oslo.
Sjømatnæringen er vår nest største eksportnæring og bidrar til vekst og ringvirkninger over hele landet. Samtidig er det også skjær i sjøen.
«Markedsadgang betyr alt, og det ville vært forferdelig om vi nordmenn måtte spise all fisken vår alene», sa finansministeren Siv Jensen under Industrikonferansen 2018.
I tillegg til å sikre markedsadgang er sjømatnæringen også avhengig av videre produktutvikling, bedre forbrukerløsninger og nye ideer som er bærekraftig og utviklet på havets premisser.
Se hele programmet for konferansen her:
Tilførselen av kaldt, ferskt og næringsrikt vann fra vest er avgjørende for økosystemet i Norskehavet og de pelagiske artene
Rederiet Rogne AS har bestilt en ny 83,00 m kombineret snurper/trawler hos Karstensens Skibsværft A/S
For første gang har havforskerne gjort en systematisk kartlegging av alle faktorer som kan sette kysten under press. Det gir en oversikt over den totale belastningen kysten vår blir utsatt for.
Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran har i dag fastsatt en norsk makrellkvote på 278 222 tonn.
Havforskningsinstituttet er tildelt midler fra Forskningsrådet for å forske på hvilke effekter vindkraft fra Hywind Tampen har på pelagiske fiskerier
Rederiet Hargun Havfiske AS har bestilt en ny 83,00 m kombineret snurper/trawler hos Karstensens Skibsværft A/S