Påmelding til utseiling i fisket etter havbrisling
Restkvote i fisket etter havbrisling gir nye fartøy mulighet for utseiling. Frist 03.12 kl 24:00
Fra i år av justeres ungdomsfiskeordningen slik at ungdommene får fiske fram til skolestart
Dette melder departementet på sine hjemmesider.
Gjennom Ungdomsfiskeordningen får ungdom mellom 12 og 25 år mulighet til å drive fiske i sommerferien.
– Jeg er opptatt av at vi må satse på rekruttering til denne viktige fremtidsnæringen. Ungdomsfiskeordningen er en vei inn for mange unge som ønsker å teste fiskeryrket. Målet er å gi ungdom erfaring som fiskere slik at de ser mulighetene i fiskerinæringen, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Utvidelse av tidsperioden
Nærings- og fiskeridepartementet viderefører i hovedsak reglene for ungdomsfiskeordningen fra 2021, men stoppdatoen for ordningen forskyves. Ordningen vil gjelde for hele landet i perioden fra og med 13. juni og til og med 19. august 2022.
– Mange fiskemottak er stengt sommerstid og da kan det bli vanskelig for ungdomsfiskere å få landet fangst i ferien. Jeg har derfor bestemt at ordningen fra i år av skal utvides til 19. august, slik at ungdommene får brukt hele sommerferien sin om de ønsker det, sier statsråden.
Ordningen omfatter alle fiskeslag som blir fanget i de vanlige fiskeriene langs kysten. Les mer om årets regler her: J-83-2022 (fiskeridir.no)
Mer om ordningen
Godt fiske i Øksfjord i helgen.
Følgende minstepriser gjelder med virkning fra 27.11.23:
Fra mandag 27.11.23 gjelder følgende minstepriser for NVG-sild til konsum:
Automatiserte prosesser for tining og kjøling av makrell til filetering.
Ivar Andreassen er valgt til ny styreleder i Fiskebåt Nord
Fiskeridirektoratet har gitt Norges Sildesalgslag dispensasjon fra forbudet mot å fiske kystbrisling i Trondheimsfjorden, slik at en kan organisere et prøvefiske med formål å kartlegge størrelsen på bestanden i fjorden, størrelsen på brislingen og utfordringer knyttet til innblanding av sild og annen uønsket bifangst.