Fiskets gang uke 21
Varierende på nordsjøsilda, lite tobis og godt kolmulefiske i "kanten"
I morgen starter årsmøte 2023 i Norges Sildesalgslag i Oslo. Årsmøtet varer i to dager og strømmes live til de som vil følge med
Sildelagets årsmøte 2023 på Clarion Hotel The Hub i Oslo starter i morgen 3. mai klokken 09:00 og er satt til å vare frem til torsdag 4. mai klokka 15.
Det kommer link til strømmingen her på nettsiden og på Facebook i morgen tidlig
Etter åpningen og talen til styreleder Lars Ove Stenevik skal det være næringspolitiske debatt med Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran samt aktører fra næringen ( se program nedenfor)
På dag to om morgenen vil vi høre fra verdensmarkedene for pelagisk fisk fra direktør Christian Chramer i Sjømatrådet og om bestandsforskning med fokus på makrell av havforsker Leif Nøttestad fra Havforskningen
P R O G R A M for årsmøtet i Norges Sildesalgslag 2023
Onsdag 3. mai
Kl. 09.00 - 10.00 Åpning
Musikalsk innslag v/Venke Osnes
Tale v/Styreleder Lars Ove Stenevik
En hilsen fra varaordfører i Oslo, Abdullah Alsabeehg
Kl. 10.00 – 10.30 Konstituering - Årsmøtesaker
Pause
Kl. 10.45 – 12.45 Næringspolitisk debatt
Politisk debatt med
Debatten ledes av Jan-Erik Larsen, Kruse Larsen
Kl. 13.00 – 14.00 Lunsj
Kl. 14.00 – 16.00 Årsmøtesaker (SAK 3, 5 - 8)
Torsdag 4. mai
Kl. 09.00 – 10.30 Sjømatrådets markedsarbeid for pelagisk fisk
Presentasjon av Adm.dir. Christian Chramer – Norges Sjømatråd
Bestandsforskning med fokus på makrell
Presentasjon av forsker Leif Nøttestad – Havforskningsinstituttet
Pause
Kl. 10.45 – 11.30 Årsmøtesaker (SAK 6 – 8, 10 – 12)
Kl. 11.30 – 12.30 Lunsj
Kl. 12.30 – 15.00 Årsmøtesaker (SAK 6 – 8, 10 – 12)
Avslutning
Dårligere rekruttering enn forventet gjør at det forskerne holder på det foreløpige rådet som endelig råd for 2023.
Resultater fra Sjømatrådets høstkampanje på makrell i tomat viser at superproduktet fremdeles er "poppis" på brødskiva
Fiskeridirektoratet vil kjøre flere tokt til havs og langs kysten for å få opp tapte fiskeredskaper.
Tobisfisket godt bak fjoråret og en del kolmule fra færøyske båter denne uken
Sildelaget ønsker alle en riktig fin nasjonaldag
Informasjon vedrørende årets påmelding i fisket etter makrell for kystfartøy finner du her