Minstepris på makrell til fersk anvendelse
Med virkning fra og med mandag 19. april i 2021 er minstepris for makrell til fersk anvendelse satt til NOK 17,00 pr. kg
Arbeidet har nå startet for å få på plass en minimumskvote med forankring i fiskerikommisjonen
I går kveld samlet rundt 30 loddefiskere seg i et digitalt møte hvor et norsk konsumloddefiske stod på dagorden. Bakgrunnen for møte var å få fram ulike synspunkter når det gjelder fiskeri og forskning på lodde. Det har som kjent ikke vært loddefiske de siste to årene og dagens forskningsmodell har tidligere vært oppe til diskusjon i ulike fora.
Under møte kom deltakerne fram til at målet fremover vil være å få på plass en «forsøksmodell» fra 2022 hvor det fastsettes en minimumskvote som forankres i Norsk-Russisk Fiskerikommisjon i okt. 2021. Kvoten oppjusteres hvis resultatene fra gytetoktet/observasjoner tilsier det (forankres i fiskerikommisjonen).
Veien videre
Neste punkt på dagsorden vil være å invitere landindustrien til videre samarbeid for et felles mål om best mulig loddeforsking og forvaltning, med mål om et konsumfiske i 2022.
I tillegg vil det søkes samarbeid med HI da det er ønske om tettere samarbeid for å bedre bestandsforskningen og endre forvaltningsmodellen. Videre vil det bli utredet hvilke finansieringsmidler som er tilgjengelig for å få på plass flere kartleggingsfartøy.
Deretter vil det arrangeres et nytt møte i «gruppen» etter resultatet fra årets gytetoktet er kommet.
Rom for både torske- og loddefiske
I en uttalelse fra Pealgisk Forening skriver de at kysten og fiskerne er avhengige av både loddefiske og torskefiske. Begge er verdifulle fiskeri, og det må være rom for begge fiskeriene. Lodda har egenverdi i næringa utover å være mat for torsken. Mer forskning kan bety at vi kan høste optimalt fra begge bestandene.
Et jevnere loddefiske vil være med på å skape og trygge arbeidsplasser på sjø og land, vedlikeholde kunnskap og utstyr. Jevnere tilgang vil også være med på å opprettholde og holde markedet ved like og kunne gi større etterspørsel. Noe som igjen sikrer arbeid og aktivitet langs kysten.
Havforskningsinstituttet ønsker å utvide toktet, men vil ikke sette fast en årlig kvote
Målet med økt kontroll er å unngå ulovlig innblanding av fisk under minstemål og redusere bifangst
Fiskeridirektoratet og SINTEF Ocean inviterer til webinar om fremtidens fiskerikontroll 28 april
Sildelaget vil gjøre flåten som skal fiske tobis oppmerksom på følgende forhold:
15. april starter årets tobis sesong. Foreløpig kvote er satt til 110 000 tonn.
Fortsatt noen kolmulefangster og tobisfiske i emning.