Fiskets gang uke 49 - 2025
Nye "Elias Johan" med første sildefangst i Senjahopen.
08.12.2025 10:00 | Av Sigurd VedøyNVG-sild:
Det er blitt roligere på fiskefeltene i nord da de fleste er ferdig med kvotene på NVG. Den splitter nye kystbåten "Elias Johan" har ankommet Norge etter ferdigstillelse i Danmark og på torsdag meldte "Elias Johan" inn 430 tonn NVG-sild fra Kvænangen. Silda holdt 310 gram på snitt og ble losset i Senjahopen.
Sent søndag kveld kom en ny innmelding fra "Elias Johan", denne gang på 430 tonn med 305 grams sild. Her går det unna. Det ble også meldt inn 134 tonn låssatt NVG-sild fra Vesterålen. Denne silden holdt mellom 240 og 270 gram.
Havbrisling:
Det kom inn en del havbrisling sist uke, denne ble fisket syd i Nordsjøen i EU sonen. "Havdrøn" meldte inn 395 tonn til konsum på mandag, denne ble losset i Kalvåg og størrelsen var 70-80 på kiloen. Det ble også meldt inn 3.636 tonn til mel og olje produksjon. Det var tre båter, en norsk, en svensk og en dansk båt som landet til mel og olje.
Makrell:
Det ble meldt inn 111 tonn makrell fra 7 båter sist uke. Den ble fisket i Austefjorden helt syd på Sotra. Fisken holdt mellom 330 og 370 gram.
Nordsjøsild:
Det ble meldt inn 280 tonn nordsjøsild til konsum fra 3 båter. De hadde fisket silden vest av Stavanger i NØS. Silden holdt 160-175 gram på snitt. Det ble også meldt inn 80 tonn til mel og olje.
Hestmakrell:
Fire båter meldte inn til sammen 47 tonn med hestmakrell. Den ble fisket i Kvinnherad og i Rogaland. Fisken holdt mellom 500-600 gram.
Bergen 08.12.2025
Sigurd Vedøy