Kan få konsekvenser for fiskeeksporten
- For fiskeeksporten kan det slå alvorlig ut. Det er sannsynlig at konkurransesituasjonen for norsk fiskeeksport vil bli betydelig forverret, sier næringsminister Monica Mæland om en handelsavtale mellom USA og EU.
08.04.2014 08:08Regjeringen la fram en ny rapport om konsekvenser av en
handelsavtale mellom USA og EU før helgen.
- En slik avtale kan få store konsekvenser for Norge, sier
næringsminister Monica Mæland.
Norges to viktigste handelspartnere, EU og USA, forhandler nå om
en handelsavtale (TTIP). Derfor har regjeringen laget en rapport
som ser på hvordan en slik avtale vil påvirke norsk næringsliv.
- For fiskeeksporten kan det slå alvorlig ut. Det er sannsynlig at konkurransesituasjonen for norsk fiskeeksport vil bli betydelig forverret, siden Norge ikke har tollfrihet for fiskeeksport til verken EU eller USA, sier Mæland.
Nærings- og fiskeridepartementet har utarbeidet den nye rapporten, med innspill fra andre departementer og næringslivet.
- En avtale mellom EU og USA vil få konsekvenser for Norge og norsk næringsliv. Det er en virkelighet vi ikke kan stenge oss ut fra. Derfor må vi være årvåkne og debattere allerede nå slik at vi er mest mulig forberedt og kan ta velinformerte beslutninger, sier EØS/EU-minister Vidar Helgesen.
Avtalen kan føre til økt vekst og kjøpekraft som også kan være gunstig for norsk økonomi. Norge kan også gjennom EØS-avtalen nyte godt av regelverksendringer, og på den måten få enklere markedsadgang til USA.
- Det er viktig å sikre norske bedrifter like gode vilkår i våre viktigste eksportmarkeder, som det konkurrerende bedrifter fra EU og USA vil få gjennom en slik avtale. Vi følger forhandlingene nøye, men vi har ikke tatt stilling til om Norge vil be om eventuelle forhandlinger med USA, sier Mæland.