Meny

Kartleggingsfiske etter lodde i Jan Mayen sonen

article image Foto: Daniel Katla

Loddekartlegging (Speidertokt/Kartleggingsfiske) i Jan Mayen sonen i juli/august 2026.

12.05.2026 14:06 | Av Martine Korsøen

I sommer planlegges det loddekartlegging (speidertokt/kartleggingsfiske) i Jan Mayen sonen i juli/august.  Eventuell deltagelse vil bli bestemt med grunnlag i påmelding og loddtrekning til Norges Sildesalgslag.
( Frist innen 18. mai med mail til [email protected]) .
 

Det forutsettes at loddtrekning foretas med grunnlag i en påmeldingsliste.  De 6 første uttrukne fartøyene vil bli gitt tilbud om å være speiderfartøy.  Det forutsettes av disse fartøyene også starter på speideroppdraget i den rekkefølge de er uttrukket – dette etter nærmere avtale.  Om noen av disse fartøyene ikke ønsker å påta seg speideroppgaven, vil fartøy uttrukket fra nr 7 og utover blitt spurt om å overta plassen(e).  Fartøy som har trukket seg fra speideroppdraget vil da gå inn som nr 7, nr 8 osv i henhold til den opprinnelige rekkefølgen på listen. 

Myndighetene har bestemt at hvert fartøy som gis adgang til å delta kan fiske inntil 1.500 tonn.  Det er fartøy med ringnottillatelse som kan delta i kartleggingsfisket.  Dersom speiderfartøyene finner lodde i området, forutsettes det at 16 fartøyer, inkludert speiderfartøyene, i henhold til rekkefølgen fra loddtrekningen kan gis utseiling omgående.  Fartøyer som tar utseiling til Jan Mayen sonen må melde dette til Norges Sildesalgslag som er gitt i oppgave å administrerere utseilingen.   

Det forutsettes at speidertoktet skal foregå fra midten av juli (fra onsdag 15. juli hvilket innebærer utseiling 12. juli),  og frem til og med første uken av august (til fredag 7. august med retur deretter til Norge).  Fartøyene som blir engasjerte forutsettes å seile ut i henhold til en avtalt plan som sikrer kartlegging av det aktuelle området for en ønsket periode.  Det forutsettes (gitt at en har til disposisjon 6 speiderfartøyer) at fartøyene kartlegger i Jan Mayen sonen i seks døgn pr fartøy – i tillegg kommer gangtid til og fra området fra Norge.  Konkret innebærer dette at et fartøy vil måtte lete alene noen dager og kunne lete sammen med andre fartøyer noen dager i henhold til en oppsatt plan. 

Det vil bli gitt bunkersstøtte for inntil seks fartøyer til nevnte fiske om da minst 6 fartøyer melder seg for å delta som speiderfartøy.  Blir det færre enn 6 speiderfartøyer vil de som melder seg til speideroppdraget bli spurt om å ta noen ekstra toktdøgn for at dekningen skal bli mest mulig som opprinnelig planlagt. 

Totalt stilles det til disposisjon kr 4.000.000 til de fartøyene som trekkes ut til speidertoktet, dvs NOK 666.667 til hvert fartøy,  om minimum da 6 fartøyer melder seg til dette toktet.  Blir det færre fartøyer enn nevnte 6 fartøyer forutsettes det at de aktuelle fartøyene deler potten på kr 4.000.000 likt mellom seg om da disse gjenstående fartøyene erstatter kartleggingen for de fartøyene som mangler på 6 fartøyer.   Om sistnevnte situasjon dukker opp vil speiderfartøyer som påtar seg ekstra døgn til speiding bli gitt kr 111.111 pr fartøy pr døgn ekstra.  Om fartøyer som har sagt ja til speideroppdraget ikke påtar seg dette oppdraget (altså hopper av) vil bunkersstøtte ikke bli utbetalt.

For de fartøyene som påtar seg speideroppdrag, jfr overnevnte, vil det bli skrevet egne avtaler mellom hvert av fartøyene og Norges Sildesalgslag.  Det forutsettes ellers at hvert av speiderfartøyene utarbeider en kortfattet rapport etter endt tokt/fiske til Norges Sildesalgslag.  Videre bes det om at speiderfartøyene tar med seg fryseprøver for biologisk analyse, som forutsettes sendt til Havforskningsinstituttet, dersom de får tak i lodde. Obs! Hver fryseprøve bør inneholde 4 kg råstoff og videre er det tas en prøve fra hver fangstoperasjon.

For ordens skyld kan det opplyses om at dette initiativet er et samarbeidsprosjekt mellom myndigheter (NFD og Fiskeridirektoratet), Havforskningsinstituttet, faglag (Pelagisk forening og Fiskebåt)  og Norges Sildesalgslag. I sakens anledning har det blant annet blitt avholdt to teamsmøter.  Beløpet som stilles til disposisjon for kartleggingstoktet er finansiert av inntrukne midler fra Norges Sildesalgslag, etter godkjenning fra NFD.

Om interessen for å delta som speiderfarøy på toktet blir lav (dvs at kun tre eller færre fartøyer melder seg) forbeholder Norges Sildesalgslag seg i samråd med faglagene å vurdere rammene for dette toktet i lys av det.   

Vær ellers oppmerksom på at det relativt snart vil bli publisert en reguleringsforskrift om kartleggingsfisket.

Norges Sildesalgslag viser til overnevnte og ber om at interesserte fartøyer melder seg til Norges Sildesalgslag på e-post; [email protected] innen mandag 18. mai 2026. 

 

Med vennlig hilsen

NORGES SILDESALGSLAG