Ventetid innføres i makrellfiske.
For å unngå lang venting på lossing og derav kvalitesforringelse har Norges Sildesalgslag vedtatt å innføre ventetid i makrellfiske. Dette vil gjelde for innmeldinger etter kl 18:00 onsdag 17. september.
17.09.2014 16:29
Rundskriv
Nummer : 29/14
Emne : OMSETNINGSREGULERINGER I FISKET ETTER
MAKRELL MED GRUNNLAG I
AVTAKSVANSKER
Til : Fiskere av makrell til konsumanvendelse
Sted : BergenDato : 17.09.2014
Norges Sildesalgslag viser til at det i foregående uke (uke 37) ble omsatt hele 55.000 tonn makrell gjennom Norges Sildesalgslag, hvorav ble det i gjennomsnitt omsatt 11.000 tonn hvert døgn sist helg. De særdeles store volumene har resultert i betydelig ventetid for lossing for mange fartøyer. Og ennå er ikke siste helgs fangster blitt utlosset. Vi nevner i den sammenheng at fartøy solgt/kjøpt sist søndag (14.09) ikke vil bli utlosset før torsdag 18.09.
Lengre venting for lossing resulterer i alminnelighet i at kvaliteten på makrellråstoffet forringes. Lang ventetid før lossing resulterer derfor i stor usikkkerhet om råstoffets kvalitet ved lossing. Tilbakemeldingene på dette punktet er at det er vesentlig bedre for flåten å vente uten å ha råstoff om bord å bekymre seg for, enn å ligge mange døgn å vente på lossing med råstoff ombord.
Norges Sildesalgslag har for øvrig også fått innspill fra kjøpersiden om at de store volumene den siste tiden innenfor korte tidsrom gir kvalitets-, logistikk- og markedsutfordringer. Norges Sildesalgslag legger i denne sammenheng til grunn at for fartøyene og kjøperne vil levering og produksjon av mest mulig ferskt råstoff være mest ønskelig ut fra kvalitetshensyn.
Norges Sildesalgslag har i dag onsdag 17. september 2014 diskutert utfordringene knyttet til den eksistende avtakssituasjonen for makrell til konsum, jfr. ovennevnte. Norges Sildesalgslag har med bakgrunn i nevnte vedtatt å innføre ventetid i fisket etter makrell til konsum som følge av ubalansen mellom tilførsler og mottak. Ventetid defineres som tiden fra et fartøys siste innmelding til fartøyet tidligst kan starte fiske igjen. Ventetid utregnes med grunnlag i en fastsatt faktor for ventetid avhengig av fangstens størrelse og en døgnenhet som regulerer regularitet. Med grunnlag i at døgnenheten settes til 3 (tre) døgn, vil følgende ventetid bli å gjelde for innmeldinger av makrell til konsum med virkning fra i dag onsdag 17. september 2014 klokken 1800:
- Fartøyer som får utlosset til og med 200 tonn makrell til
konsum på en tur seiler fritt, dvs at de ikke blir underlagt
ventetid
- Fartøyer som får utlosset mer enn 200 tonn og til og med 300
tonn pr tur makrell til konsum, gis en faktor for ventetid på
1. Dette innebærer at med en døgnenhet på 3 skal vedkommende
fartøy tidligst kunne starte fiske igjen 1X3=3 døgn (72 timer)
etter foregående innmelding av makrell.
- Fartøyer som får utlosset mer enn 300 tonn og til og med
500 tonn pr tur makrell til konsum, gis en faktor for ventetid på
1,33. Dette innebærer at med en døgnenhet på 3, skal
vedkommende fartøy tidligst kunne starte fiske igjen 1,33X3=4 døgn
(96 timer) etter foregående innmelding av makrell
- Fartøyer som får utlosset mer enn 500 tonn pr tur makrell til konsum, gis en faktor for ventetid på 1,67. Dette innebærer at med en døgnenhet på 3 skal vedkommende fartøy tidligst kunne starte fiske igjen 1,67X3=5 døgn (120 timer) etter foregående innmelding av makrell.
Det understrekes at det er kvantum levert på siste tur før ny utseiling som skal være grunnlag for utregning av ventetid med bakgrunn i ovennevnte.
Norges Sildesalgslag vil understreke at dersom det oppstår særskilte og ekstraordinære omsetningssituasjoner kan ovennevnte rammeverk bli avveket. Videre vil Norges Sildesalgslag følge utviklingen i fisket fremover tett og ved behov foreta endringer i ventetid på kort varsel.
Med dette tiltaket håper vi å tilrettelegge for og bedre balansere tilførslene av makrell til avtakssituasjonen og sådan å bidra til best mulig kvalitet på makrellråstoffet ved levering/produksjon. Vi håper også at dette tiltaket bidrar til å redusere kvalitets-, logistikk- og markedsutfordringene for kjøperne.
Med vennlig hilsen
NORGES SILDESALGSLAG
Otto Gregussen
Roald Oen